Alan Adı Almak İçin Backorder Yaptırmalımıyım?

Alan Adı Almak İçin Backorder Yaptırmalımıyım?

Alan adı yatırımcılığıyla uğraştığımı bilen tanıdıklarım veya sanal ortam platformlardaki kişiler zaman zaman backorder yapıyormusun?, hangi firma backorder konusunda iyidir? Gibi sorular sormaktalar. Domain işiyle uğraşan herkesin bilmesi gereken bir kavram backorder. Öncelikle backorder nedir? Onun cevabını vereyim.

Backorder Nedir?

Kayıt altına alınan her alan adının bir başlangıcı ve bitiş saati vardır. Yenilenmeyen bir alan adı bitiş saati sona erdiğinde alınabilir hale gelmektedir. Domainin kalitesine göre bu kayıt etme süreside değişebilmektedir. Eğer domain çok kaliteli ise her kes o domaini almak isteyecek ve kaydetmeye çalışacaktır. Bir domaini sadece bir kişi kaydedebileceğinden en hızlı olan kişi domainin yeni sahibi olacaktır. Bu bizdeki bir kızı bin kişi ister bir kişi alır atasözü gibi. Domaini diğer rakiplerinden daha hızlı alabileceğini iddia eden firmalar kurulmuştur. İşte istediğimiz bir domaini diğer rakiplerimizden önce alması için firmaya ön sipariş verilmesi işine backorder denir.

Backorder Firmaları Hangileridir?

Bilinen backorder firmaları www.snapnames.com, www.dropcatch.com, www.pheenix.com, www.pool.com, www.godaddy.com, www.namejet.com. Yerli firmalardan ise www.yoncu.com ve www.natro.com backorder yapmaktadır.

Backorder Ücretleri Ne Kadardır?

Backorder ücretleri firmadan firmaya göre değişmektedir. www.dropcatch.com backorder için 59 dolar, www.snapnames.com 69 dolar, www.pheenix.com 19 dolar www.pool.com 60 dolar, www.godaddy.com 69 dolar ücret almaktadır. Yerli firmalarımızdan www.yoncu.com 43 TL, www.natro.com ise 45 tl ücret almaktadır.

Backorder Firmaları Nasıl Çalışır?

Süresi dolup düşme potasına giren alan adı için backorder firmasına talimat verilir. Bazı firmalar backorder ücretini peşin, bazıları ise domaini yakaladıktan sonra tahsil etmektedir. Godaddy, Natro ücreti peşin almakta, diğer firmalar ise domaini yakaladıktan sonra tahsil etmektedir. Günü saati geldiğinde backorder firması domaini yakalamaya çalışır. Eğer domaini yakalamışsa önceden girdiğiniz kredi kartınızdan backorder ücretini tahsil eder bunu maille size bildirir. Namejet firması ise biraz daha farklı çalışıyor. Standart backorder ücreti 69 dolarla başlar ve domaini yakalamış gibi açık ihaleye çıkarır ve en yüksek ücreti kim verirse o kişi için backorder yapar.

Diğer firmalarda ise eğer domain için birden fazla kişi backorder yapmışsa firma bu domaini üç gün süreliğine ihaleye çıkarır. Üç gün sonunda en yüksek ücreti kim veririse domain onun olur. Parayı veren düdüğü çalar misali. Öyle zaman olur ki bu 70-80 dolarda olur öyle zamanda 20000 dolarda olur.Bu domainin kalitesine göre değişir.

Hangi Backorder Firması Daha İyi?

Bunun kesin bir cevabını vermek mümkün değil. Benim en son zamanlarda gördüğüm kadarıyla çok kaliteli domainlerde Snapnames ve Dropcatch kafa kafaya gidiyor. Orta kaliteli domainlerde Pheenix daha iyi gibi. Hiç backorder firması bir domain için garanti verememektedir. Bu artık birazda şans gibi bir şey. Ama yakaladıktan sonra ve birden fazla kişi backorder yapmışsa burda artık parası çok olan domaini alır.

Hangi Domain İçin Backorder Yapmalıyım?

AsLında bu sorununda cevabı yoktur. Eğer bir domain sizin için önemliyse ki bu projeniz için olur, yatırım amaçlı olur veya duygusal sebeplerle olur o zaman backorder yapabilirsiniz. Eğer yatırım amaçlı satılık domainler kategorisi için domain alıp satıyorsanız burada devreye tecrübe ve bilgi girmektedir. Backorder yapılacak domainin diğer uzantıları nedir., aranması nedir, sektörü nedir gibi onlarca sorunun cevabını bulup birazda tecrübeyle en doğru kararı veriyorsunuz. Çok kaliteli domainlerde işini şansa bırakmak istemeyen kişiler genelde bütün backorder firmalarından backorder yaptırıyorlar.

Bir önceki konumuz olan Alan Adı Yenileme konusunu da okumanızı tavsiye ederim.

6 Ekim 2015, Salı