Alan Adı Kayıt Firması Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan Adı Kayıt Firması Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternete açılan kapı veya o kapının anahtarı konumunda olan alan adı her geçen gün bilinirliği ve önemi artmaktadır. Gerçi ülkemizde alan adı piyasası hakettiği değere ulaşamamış ve hak ettiği önem anlaşılamamış olsa da, nüfusumüzun genç olması bu konudaki ümitleri güçlendirmektedir. Doğru alan adının alınması için bir çok kriter bulunmaktadır. Bu kriterler başlı başına başka bir yazının konusu olduğundan bu konudan bahsetmeyeceğim. Bu konuda doğru alan adının alınması kadar önemli olan doğru yerden bahsedeceğim. Geçenlerde bir yerde okumuştum. “Doğru alan adını almak bir sanattır” diye. Gerçi çok abartılı cümle olsada ifade ettiği anlam sonuna kadar doğrudur. Gelelim doğru alan adımızı belirledikten sonra nereden alacağımız konusuna. Bu alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalar bulunmaktadır. Bu kadar fazla firmanın olduğu yerde doğru firmayı nasıl belirleyeceğiz. Bunun cevabını aşağıda maddeler halinde belirteceğim.

1-İlk olarak alan adını aldığınız firmanın ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers kelimelerinin kısaltılmış halidir.Türkçe açılımı ise İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumudur) akreditasyonun var olmasına dikkat edin.
Güven sağlamayan registrar firmaların alt bayilerinden (domain reseller'larından) alan adı kaydetmeyin. Sebebine gelecek olursak domain resellerları registrar firmadan aldıkları api ile size siteleri üzerinden domaine müdahale yetkisi verir. Ama kaydettiğiniz domain, bayinin registrardaki hesabında tutulur.
Yani siz bayinin hesabındaki domainin yetkilisi konumunda olursunuz.
Ayrıca dns, whois güncelleme gibi işlemler her zaman registrar firmada daha hızlı gerçekleşir. Bayiden aldığınız hizmet api sunucusunun yoğunluğuna göre bekletebilir.

Icann Onaylı Türk Domain Kayıt Firmaları : IHS Telekom, İsimtescil, FBS, REG2C (Türk Ticaret), Alantron, Nics Telekominikasyon (Natro), Aerotek Bilişim

2-Firma hakkında detaylı araştırma yapın. Firmayla ilgili yazılan görüşlere, yapılan şikayetleri iyice araştırın. Firmanın bu alandaki tecrübesini sorgulayın.

3-Alacağınız domainin kayıt ücreti kadar sonraki yıllarda yenileme ücreti hakkında bilgi sahibi olun. Firmalar müşteri çekebilmek için ilk yıllar genelde düşük ücret verirler, sonraki yıl yenileme zamanında piyasadan daha fazla ücrete zorlarlar.

4-Çok fazla alan adınız varsa toplu alımlarda indirim oranlarını kıyaslayın, firmadaki ek özelliklerin ücretini kontrol edin. Whois gizleme, domain yönlendirme (domain forward) gibi hizmetlerin ücretsiz olması fazla sayıda domaininiz varsa size fiyat anlamında caziplik sağlayacaktır.

5-Firma içi domain transferinde istenilen bilgileri inceleyin, hesap güvenliği için alınan önlemleri kontrol edin. Güvenlik için ek hizmetlerin ücretlerine gözatın.

6-Ödeme seçeneklerine bakın, hızlı kayıt için firma içi kredi sisteminin olması önceden hesaba kredi eklenmesi kolaylık sağlayacaktır.

7-.tr uzantılı alan adı alacaksanız kesinlikle Nic.TR tercih edin. Gerek hız gerekse fiyat anlamında size fayda sağlar. Ayrıca yarın bir gün çalıştığınız firma sektörden çekildiğinde devir işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bir önceki konumuz olan “Alan Adı Sorgulama” konusunuda okumanızı tavsiye ederim.

29 Mayıs 2015, Cuma