Alan Adı Kime Ait?

Alan Adı Kime Ait?

Zamanımızın büyük çoğunluğunu internet başında geçiriyoruz. Bazen çok güzel bir site veya proje il karşılaşabiliyoruz. Veya kendimize güzel bir web sitesi açmak isteyebiliriz. Projemizi en iyi ifade eden alan adının alındığını gördüğümüzde acaba bununla ilgili site var mı, sahibi kim, acaba satıyor mu gibi sorular sorarız. İşte bu sorulara cevap aramaya “whois sorgulama” diyoruz.

WHOIS bilgileri, web sitesinin domain adresinin kim tarafından kayıt edildiğinin bilgisini içerisinde barındırırlar ve genellikle içerisinde e-posta adresi, telefon numarası gibi verilere de sahip olurlar. Dolayısıyla herhangi bir sebepten bir internet sitesinin gerçek sahibinin kim olduğunu görmek istiyorsanız tek yapmanız gereken WHOIS sorgulaması yapmak.

Whois sorgulaması ile ilgili çok sayıda uygulama, web sitesi veya program var. Bazen bunlar hatalı veya eksik olabiliyor. Bunun için en önemli kaynak dünya genelindeki bütün alan adlarının kayıtlarını tutan İCANN kendi web sitesidir. Buradan çok kolay bir şekilde whois sorgulaması yapabilirsiniz. Site dili İngilizce olduğu için belki zor gelebilir.

http://whois.icann.org/en adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer site dili Türkçe olsun diyorsanız http://www.whois.com.tr/ adresini de kullanabilirsiniz. Ayrıca www.sorgu.com sitesinide kullanabilirsiniz.

Yalnız whois sorgulamasından elde edilen bilgilerin yüzde yüz doğru olduğunu iddia etmek imkansız. Alan adını kayıt yaptıran kişi yanlış veya sahte bilgilerde vermiş olabilir.

Whois bilgileri ile ilgili başka bir engel ise whois bilgilerinin gizliliği, yani bilgilerin başkaları tarafından görülmesinin engellenmesi. Bu ilk alan alan adını alırken ücretli olarak satın alınıyor. Bu özellik ile size ait olan bilgilerin görülmesi engelleniyor. Fakat elinizde yasal bir mahkeme kararı ya da dava sonucu mevcutsa, ilgili kurumlara başvurarak WHOIS gizliliğinin ortadan kaldırılmasını, web sitesinin sahibinin size iletilmesini talep edebiliyorsunuz.

29 Aralık 2016, Perşembe