Alan Adı Transferi

Alan Adı Transferi

İster yatırım amaçlı, ister projemiz için alan adı almış olalım zaman zaman çeşitli nedenlerle bu alan adlarını başka firmalara transfer etmek zorunda kalıyoruz. Bu transfer etme nedini yenileme ücretinin yüksek olması, kayıt firmasını vermiş olduğu hizmetin yetersizliği, yaşanan bir mağduriyet veya başka bir nedende olabiliyor. İşte yaşanan bu sorunların çözümü alan adı transferinde oluyor.

Alan Adı Transfer Şartları Nelerdir

1.Transfer edilecek alan adının yenileme süresine en az 10 gün kalmış, tescil (veya yenileme) süresi üzerinden de 60 gün geçmiş olmalıdır.
2.Transfer için gereken Alan Adı Kilidi (hırsızlık koruması) kapatılmış olmalıdır.
3. Gizlilik Koruması Açık ise Kapatılmış olmalıdır.
4.Alan adının transfer öncesindeki mevcut sahibine ait yönetici e-mail (yetkili, yönetici e-posta) adresi aktif (ulaşılabilir, kullanılabilir) olmalıdır.
5. Alan adının transfer sonrasındaki yeni sahibine ait yönetici e-mail (yetkili, yönetici e-posta) adresi aktif (ulaşılabilir, kullanılabilir) olmalıdır. Aynı e-posta ise yine de onay maili gelecektir ve onaylamalısınız.
6.Alan adına ait Auth-Code/EPP/Transfer Authorization Key (transfer kodu) kodunu biliniyor ve temin edilebiliyor olunmalıdır. "Auth-Code" bilgisi mevcut registrar firmasından temin edilmesi gereken özel bir koddur. Birçok firma bu kodu üyelik panelinden de verebilmektedir. Panelden temin edilemiyorsa, firma ile görüşülerek bizzat istenilmelidir.

Yukarıdaki alan adı transfer şartları ICANN tarafından 1 Aralık 2016 tarihinden itibaren itibaren geçerli olacak şekilde güncellenmiştir. Transfer şartlarında en önemli değişiklik olarak alan adının mevcut sahibinin ve transfer de belirtilen sahibinin bu transferi iki taraflı onaylaması gerekliliği getirilmiştir. Eğer mevcut sahibi ve transferde belirtilen sahibi aynı kişiler / e-posta ise iki adet mail gelecektir. Her ikiside onaylanmalıdır. Onay işlemleri 7 gün içerisinde yapılmalıdır. Eğer her iki taraftan biri bu transferi onaylamaz ise veya geç onaylar ise transfer gerçekleşmez.

30 Aralık 2016, Cuma