Alan Adı ve Hostingi Neden Kendi Adımıza Almalıyız?

Alan Adı ve Hostingi Neden Kendi Adımıza Almalıyız?

Pek çok kişi ya da firma, yapmış oldukları işi ya da kendi yetkinlikleri bir web sitesi aracılığı ile internete taşımaktadırlar. Bu siteler içinde kişisel blog sitelerinden, kurumsal sitelere ve e-ticaret sitelerine kadar pek çok kategoride site bulunmaktadır. Web sitesi, hosting, alan adı gibi terimlere aşina olanlar ya da bu konuda bilgi sahibi olup kendi işlerini kendileri görenler için çerez niteliğinde sayılacak bu makale, bu konuda eksikleri olan kişileri yakından ilgilendirmektedir.

Çünkü domain satın alma, hosting seçimi yapma ve web sitesi kurma konularından anlayan kişiler kadar, bu konularda bilgi sahibi olma- yan kullanıcılar bulunabilmektedir. Bu durumda olan kullanıcılar, hayata geçirmek istedikleri web projelerini ya bir web tasarım firmasına ya da web işinden anlayan ve serbest çalışan kişilere yaptırmaktadırlar.

Öncelikle alan adı ve hosting nedir kısaca bunları bir açıklayalım;

Teknik tabirle domain(alan adı); web sitenizin internette daha kolay bulunabilmesi için, harfler ya da rakamlardan oluşan ve DNS protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanarak, IP adresleri üzerinden yayın yapmasını sağlayan isimdir.

Kısaca domain web sitenizin adıdır. Örn; alanadipazar.com, google.com vs. web sitenizin yayın yapabilmesi için gerekli olan yazılım, veri tabanı, resimler, yazılar vs. gibi dosyaların ve içeriklerin barınacağı, fiziksel bilgisayarlarda bulunan sanal alandır.

Hosting ve Hostinge bağlı hizmetleri neden kendi adınıza almalısınız?

Web sitesi yaptırmak isteyen ancak bu konuda teknik bilgisi olmayan ve maddi olanakları fazla olan kullanıcılar, web projelerini yazılım sektöründe hizmet veren firmalara yaptırılırken, maliyeti düşürmek isteyen kullanıcılar ise sitelerini çevrelerinde bu işten anlayan ve serbest çalışan kişilere yaptırmaktadırlar.

Birebir tanıdığınız ya da tavsiye üzerine iş yaptırmak istediğiniz kişiler bazen çok da iyi niyetli olmayabilir. Sitenizi yaptıracağınız kişi ya da kurum her kim olursa olsun web sitenize ait tüm hizmetleri kendi adınıza ve hesabınıza almanız her zaman doğru bir tercihtir. Bunun nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Senaryo 1 : Hosting ve Domain Hizmetleriniz Üçüncü Kişiler Tarafından Alındıysa

Siteyi yaptıracağınız kişi ya da firma ile yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta alan adı ve hosting bilgileriniz karşı tarafta olacağından bu bilgileri geri alamayabilirsiniz. Bu durumda uzun süre kullanmış olduğunuz alan adınız ve para harcayıp yazılımını yaptırdığınız sitenizin tüm bilgileri bir anda elinizden gidebilir.

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için alan adınızı ve hostinginizi kendi adınıza almanız çok önemlidir.

Şöyle diyebilirsiniz; ‘ben sözleşme yaptım, sitenin parasını ödeyip faturasını aldım o domain ve site benim hakkım.’ Eğer alan adınız .com, .net ve .org gibi uzantılara sahip ise bu konuda herhangi bir hakkınız bulunmamaktadır ve bireysel kayıtlarda, domaini alabilmeniz tamamen karşı tarafın inisiyatifine kalmıştır.

Yine hosting bilgileri de karşı tarafta olduğundan ve başkası üzerine kayıtlı hosting’den herhangi bir hak idda edemeyeceğinizden, tüm emekleriniz bir anda boşa gidebilir.

Senaryo 2 : Domain ve Hosting Sizin Adınıza Ancak Hesap Bilgileri Karşı Taraftaysa;

Diyelim ki bir web sitesi yaptıracaksınız. Natro.com üzerinden bir alan adı ve hosting hizmeti satın aldınız. Siteyi yayına almak için yazılımcınıza kullanıcı bilgilerinizi verdiniz. Bir anlaşmazlık oldu karşı taraf sizin panel bilgilerinizi değiştirerek hosting ve domaininize el koydu. Böyle bir durumda Natro destek ekibini arayarak hesabın sizin adınıza olduğunu kanıtlayan belgeler ile başvuru yaptığınızda, hesap bilgileriniz size geri verilir. Ancak dikkat edilmesi gerek konu, domain ve hostingin alınacağı müşteri hesap bilgileri sizin gerçek adınız, soyadını, cep telefonu numaranız ve mail adresiniz olmak zorundadır.

Bu senaryolarda bahsettiğimiz sıkıntıları yaşamamak ve web projelerinizde elde etmiş olduğunuz başarının yarıda kalmaması için hosting hizmetinizi ve domainlerinizi nereden alacağınız da önem arz etmektedir.

Domain ve Hosting Nereden Alınmalıdır?

Web sitesi kurmak, içeriğini oluşturmak ve belli bir potansiyele ulaştırmak çok emek isteyen ve zaman alan bir iştir. Projenin büyüklüğüne göre maddi giderleri de yüzbinlerce liraları bulabilmektedir. Birde tüm bunların dışında, web sitesi sizin ya da markanızın bir vitrini haline geldiğinde artık o domain ve web sitesi işinizin her şeyi olmuş demektir. Bu tür hizmetleri alacağınız firmalar da yarın öbür gün sizleri yarı yolda bırak- maması için bu sektörde hizmet veren, kurumsallığı ile bilinen, destek konusunda günün her anı sizlere yardımcı olabilecek ve kendi datacenterında kendi sunucuları ile hizmet veren firmaları seçmeniz, projenizin geleceği için çok önemlidir.

Kendi datacenterı olan firmalar sunucularına daha hakimdir. Fiziksel ya da yazılımsal bir sıkıntıda daha hızlı müdahale edebilir ve sorunu hızlıca çözebilir. Bu sayede siteniz kesintiye uğramış olsa bile çok kısa sürede sorun giderilerek siteniz yayınlanmaya devam edebilir. Bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünürsek kapalı kaldığı her dakika bir satışı kaçıyor olabilirsiniz. Sitenizden 7/24 satış yapıyor olabilirsiniz ya da web projelerinize gece zaman ayırıyor olabilirsiniz. Bu zamanlarda olası bir problem yaşayabilir ya da bilmediğiniz herhangi bir konuda destek almanız gerekebilir. Bunun için 7/24 destek veren firmaları seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

En önemlisi de kurumsal bir firma olmalıdır. İnternette farklı mecralar üzerinden çok uygun fiyatlara satılan hosting ve sunucu hizmetleri bulabilirsiniz. İlk defa çalışacağınız kişiler ile domain, hosting veya sunucu almak için alışveriş yaparken çok iyi düşünmelisiniz. Bir sabah kalk- tığınızda büyük bütçeler ayırarak, belli bir olgunluğuna erişmiş web sitenizin yerinde yeller esiyor olabilir. Böyle bir durumda ne muhatap olacak biri nede şikâyet edecek bir firma bulabilirsiniz. Tüm paranız ve emeğiniz boşa gidecektir.

Web sitesi günümüz şartlarında artık her işletme için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Gün içinde firmanıza gelen müşteri sayısından daha fazla kişi web sitenize gelebilir ve zamanla web siteniz offline’dan kazandığınızdan daha fazla gelir getirebilir.

Sonuç olarak web siteniz, internetteki dükkânınızdır. Sizler nasıl ki yeni açacağınız bir işyerini tanımadığınız ya da az tanıdığınız üçüncü kişilerin üzerine yapmakta tereddüt edersiniz, aynı hassasiyeti web siteniz içinde göstermeli, bu hizmetleri her zaman kendi adınıza kayıt ettirmelisiniz.

Kaynak:Hosting Dergi 19.Sayı

23 Haziran 2016, Perşembe