Alan Adı Yenileme

Alan Adı Yenileme

Alan adı yatırımcılığına son yıllarda aşırı bir ilgi gösterilmekte. Bunda zaman zaman yapılan büyük miktarlı satışlar ve internet kullanımına olan ilgi etki etmekte. Makalemizin konusu olan sorun aslında bu işi profesyonel yapan kişilerin karşılaştığı bir sorun değil bana göre. Bu sorun daha çok alan adı yatırımcılığına yeni başlayan,  hızını alamayıp kısa zaman içerisinde onlarca domain kaydeden ve bir yıl sonra alan adı yenileme süresi yaklaştıkça hem yenileme ücretini dert eden hem de var olan alan adından vaz geçemeyen kişiler için geçerli. Burada anlatılan çözümler kesin çözümler olmayıp fikir verme amaçlı olduğunu bilmenizi isterim. Nedir bu çözümler diye soracak olursanız,

1. Toplu Yenileme:

Pek çok kayıt firması toplu yenilemeye karşılığında  indirimler sunar. Bunu muhakkak göz önünde bulundurarak karar verin. Ve kayıt firmalarının web sayfalarını takip ederek kampanyalarından haberdar olmaya çalışın. Veya elinizdeki domainlerin sayısını belirten size özel teklifler almaya çalışın.

2. Transfer Fiyatları: 

Pek çok düşük maliyetli kayıt sitesi, alan adlarını onlara transfer etmeniz karşılığında size büyük indirimler sunar. Transfer etme bir yıllık ek kayıt da içerir, haliyle alan adı satın alımındaki en etkili tasarruf yöntemlerinden birisidir bu. Hatta pek çok kayıt sitesi, şirketinizi kazanmaya çalışmak için zararına transferler bile teklif edecektir.

3. Kupon Kodları :

GoDaddy, yenileme kodları yeni kayıt kodları kadar çok olmasa da, kupon kodları sunma konusunda en iyi bilinen sitelerden birisi. Öyle ki forumlarda, bloglarda birçok yerde bu kodlara rast gelebilirsiniz. Ancak bunların çoğunluğu genelde güncel değildir; aramaları ön filtreleme yapan indirimkodlarim.com gibi kupon platformlarında yaparsanız ihtiyaç duyduğunuz kuponlarına ulaşma olasılığınız biraz daha artar (bkz: Godaddy indirim kuponu). Ancak siz yine de fazla ümit bağlamayın bu kuponlara.

4. Yüksek Hacimli Hesaplar: 

Kupon kodu arayarak vakit harcamak yerine, alan adınızı kaydeden şirketin onlarda belirli bir alan adı sayısı tutmanız karşılığında indirim sunup sunmadığını kontrol edin. Moniker birden çok fiyat seviyesi ile bilinen şirketlerden birisi. Eğer GoDaddy’yi seviyorsanız, hesabınızda 300 veya daha çok alan adı tutmayı deneyebilirsiniz. Bu sizi üst düzey bir hesap yöneticisi olarak gösterir. Diğer bir ifadeyle ek bir ücret ödemeden pek çok yan özellikler verir ve kişisel hizmetler almanızı sağlar. Böylelikle kupon kodları ile uğraşmak zorunda kalmadan günlük kullanım fiyatını olabilecek en düşük seviyeye çekmiş olursunuz.

5. Ekstraları unutmayın: 

Alan adlarınızı kayıt şirketinde tutmanın toplam maliyetini iyi hesaplayın. Bazıları kaydolmak için düşük fiyatlar sunarken, daha fazla gizlilik için daha çok para isterler. Daha ucuz eklentiler ve daha iyi bir hizmet için biraz daha yüksek bir fiyat ödemeyi tercih etmeniz daha mantıklı olabilir.

Bir önceki konumuz olan “Alan Adı (Domain) Haczedilebilirmi?” makalesinide okumanızı tavsiye ederim.

Kaynak:http://www.murekkep.org/alan-adi-yenileme/

31 Ağustos 2015, Pazartesi