Alan Adımı Bu Paraya Satmalımıyım?

Alan Adımı Bu Paraya Satmalımıyım?

Doğru alan adı almak kadar, aldığımız alan adını satarken de doğru fiat politikasını belirlemek çok önemli ve o politika çerçevesinde hareket etmek zorundayız. Bu yazıda ise satmak için aldığımız alan adının fiatını belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekeceğim. Aslında bu konuda www.seoturk.com sitesisinde Fatih Kalyoncu Yeni aldığım domain iş yapar mı? değeri ne kadar ? ismiyle bir makale yazmıştı. Ve benim zevkle okuduğum bir yazıydı. Bende yaşadığım bir olay sonucunda bu konuyu işlemeye karar verdim. Alan adı satışıyla uğraşan herkes ya bu sorularla karşılaşmış, yada bu soruları sormuştur. Nedir bu sorular?

Yeni aldığım domain iş yapar mı? Değeri ne kadar? Kaç paraya okuturuz? Uzatmaya değer mi? düşüreyim mi? kime satarım? ne zaman satılır?

Bende bu soruyu geçen gün sordum ve o konuşmada geçen diyaloğu yazıya döküyorum. 2 ay önce almış olduğum e- şeklinde bir domaine teklif aldım. ilk teklifi gerekçeleri ile geri çevirdim. Alıcı ikinci bir teklif daha yapmış verebileceği son rakamı söylemişti. Bende domain piyasasında herkesin Uğur abisi olan, R10.net de afmesu rumuzuyla bilinen ve http://www.afmesu.com alan adıyla blog yazıları yazan ve http://www.ugur.net adresinde de kısmi portföyünü paylaşan Uğur Ata’ya sabahın saat yedisinde sordum. Abi şöyle bir domainim var şu kadar teklif verdiler sence satmalımıyım diye? Sağ olsun hiç üşenmeden, lafı dolandırmadan, baştan savmadan cevap verdi. Uğur Ata’nın söyledikleri aslında bu sektöre yeni başlayacaklar için rehber niteliğinde. Ben çok istifade ettim umarım sizde istifade edersiniz. Uğur Ata’nın tavsiyelerini maddeler halinde yazıyorum.

  • Domainin sana maliyetini göz önüne al, para ihtiyacını gözden geçir öyle hareket et.

  • Eğer maddi sorunun yoksa ve domainin ilerde değerleneceğini öngörüyorsan satma, bekle.

  • Ama şunu da iyi değerlendir teklifler gelirken.. Ya bir daha böyle bir teklif gelmezse pişman olur muyum? Sorusunu kendine sor.

  • Domain ile duygusal bağlantı kurma, dengeyi iyi kur.

  • Bu sattığın rakama aynı kalite 2 domain alabilir misin?" En azından aynı kalite 1 domain + kar olmalı ki çark dönsün.

  • Domainin çokluğu önemli değil. 500 domain x maliyetli desek. Yine x maliyetine alınan 50 domainin olması yeterli.

  • Uzatma maliyetleri domaincilerin belini büküyor bu noktayı hep atlıyorlar.

Uğur Ata’nın çizdiği ana çerçeve buydu. Bende gelen teklifi söylediğimde, “Maliyetin ve iki aylık süre için çok uygun bence. Kısa sürede güzel kar. Yarın alan kişi 20 ye satarsa da üzülme ama…” smile ifade simgesişeklinde oldu. Bende kendisine bu güzel sohbet için teşekkür ederek  minnettarlığımı belirttim.

Aslında bu konuda söylenecek çok şey var. Ama lafı daha fazla uzatmama adına yazımı  www.alanadlari.com un kurucusu Okan Yıldırım’ın “Alan adınıza değer biçerken nesnel davranamaz, duygusal bir bağ kurar ve hatalı tespitler yaparsanız gerçekçi bir fiyatlandırma yapmış olmazsınız. Bu da; doğru fiyatlandırma yapana kadar alan adınızı satamayacağınız anlamına gelmektedir.” Cümlesiyle bitirmek istiyorum.

Bir önceki yazımız olan “Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz” konusuna da göz atmanızı öneririm.

Hepinize bol kazançlı günler dilerim.

17 Nisan 2015, Cuma