Başarılı Bir Webmaster Olmanın Sırları

Başarılı Bir Webmaster Olmanın Sırları

Çalışmanın temelde iki farklı şekli vardır. Ya birinin işinde işçi, ustabaşı, mühendis, yönetici, üst düzey yönetici vs. rollerinde çalışılır, ya da kendi işinin patronu olarak çalışılır. Çoğu çalışma da vücudu çalıştırarak yapılır. İşyerine gidilir ve gelinir, İstanbul gibi büyük illerde sadece işyerine gidip gelmek bile büyük bir yorgunluğa sebep olabilir. Bu yönleriyle çalışma ve insanların ekmek parasını çıkartma yöntemleri genellikle meşakkatlidir. Ancak son birkaç yılda sanki bu meşakkatli yol interneti etkin kullanan insanlar için geçerliliğini yitirmeye başlamıştır. Çünkü internet sayesinde para kazanan ve çalışmak zorunda kalmayan insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

                Günümüzde webmaster olma kavramı gün geçtikçe daha popüler olmaktadır. Çünkü insanlar home office denen sistemin güzelliklerini görmekte ve hayatı boyunca bu şekilde parasını kazanmayı amaçlamaktadırlar. Home office denince akla birisinin adına evden çalışmak gelir, ancak webmaster olanlar başkalarının işi için de değil, sanki kendileri bir işin patronuymuş gibi çalışırlar. Çünkü açtıkları internet siteleri genellikle kendilerinindir ve o sitenin tüm getirisi de kendi ceplerine girmektedir. Durum böyle olunca insanlar sürekli piyasadaki en aktif sitelerin kalitesinde siteler üretme çabasındadırlar.

                Kitap, dergi, oyun, gazete, haberler gibi bilinen ve çok aranan kelimelerin google arama sonuçlarında ilk sayfada çıkan sitelerin ortalama günlük 20,000’in üzerinde hit aldığı ve aylık 10,000 liradan fazla gelir elde ettiğini söylemek çokta yanlış değildir. Bu yüzden insanlar herkesin beğeneceği ve sürekli girip vakit geçireceği kaliteli siteler açarak, bu sitenin reklam gelirlerinden cebine para koymayı amaçlar. Bunun için en önemli şey ve ilk adım akılda kalıcı bir alan adıdır.

                Alan adı almak için isimtescil, ihs, godaddy  sitesi gibi büyük şirketlerden isim aramakla uğraşanlar genellikle kendi istedikleri ismin dolu olduğunu görür ve o isme yakın alternatifler üzerinde gidip gelirler. En sonunda akıllarına yatan domaini bulduklarında sitelerini kurmaya başlarlar ve siteyi gün geçtikçe daha iyi yerlere getirmeye çalışırlar.

                Eğer siz de bir site kurarak o site üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız ilk ve en önemli adım olan domain alma konusunda kesenin ağzını açın ve gerekiyorsa aklınızdan geçen domainin sahibiyle irtibata geçerek o domaini satın alın. Bunun dışında hiç aklınıza bir alan adı gelmiyorsa jenerik domain isimlerini bünyesinde barındıran ve satışını yapan siteleri de gezebilir ve fikir edinebilir, hatta uygun fiyata bulursanız domaini direk satın alabilirsiniz.

30 Aralık 2014, Salı