Çöp Domain Nedir?

Çöp Domain Nedir?

Satmak veya projelendirmek için register edilen fakat satılamayıp elde kalan ve süresi bitip düşen, projelendirilip verim alınamayan domainlere çöp domain denir.

Bu tip domainler piyasada cok vardır. Özellikle satmak maksadıyla register edilen yüzlerce domain süresi bittiğinde düşmeye mahkum bırakılmaktadır.

İşi bilen domainciler bu tip domainlere gereksiz yatırım yapmazlar. Bunun sebebi domain kayıt sürecinde o domainin çöp domain olduğu bellidir. Arama sonuçlarında çıkmaz anahtar kelimeler ile yakından uzaktan bağlantısı olmayan uzun iki kelime ve daha fazla kelime kombinasyonlarından oluşan domainlerdir.

İşi bilmeyen arkadaşlarımız bu domainleri belki satarım hayali ile register edip müşteri beklerler. Proje haline getirenler ise sitelerine trafik gelsin diye bekler.

Örnekleme yapacak olursak,

Domain anahtar kelime olup arama motorlarında çok aranan bir kelimedir. Fakat günümüzde domain.com gibi bir domain bulamayız. Çoktan register edilmiştir. Bunun yerine edomain.com yani domain başına e harfi getirilerek oluşturulan alternatif domain. Buda bir çöp domain degildir fakat e harfi arama sonuçlarını etkileyecektir. Yani arama sonuclarında bu domainin üst sıralarda çıkması için bir kaç yaşını doldurması gerekirki Google bazlı arama sonuçlarında üst sıralara yerleşsin.

Şimdide örneklemeyi şöyle yapalım

edomainn ( eDomainn ) işte bu domain çöp domaindir. Neden diye soracak olursanız, domain.com olarak mevcut bir domain register edilmiş ve websitesi kurulmuştur. Extradan edomain olarakta bir site kurulmuş veya domain park edilmiş olabilir.

Eğer siz edomainn.com register edip satmak hayali kurarsanız yanlış yoldasınız. Bu domaini kimse satın almak istemez. Projelendirdiğiniz zaman dahi trafik çekmez, çünki trafik diğer domainlere yani domain.com ve edomain.com’a gidecektir.

Başka bir örnek verecek olursak,

gundemgundem.com jenerik değil ama projelik bir domaindir. Bu domain daha önceden register edilmiştir. Fakat siz gundem-gundem.com register edip satmaya veya proje yapmaya çalışırsanız bu domain gün gelir elinizde patlar.

Piyasada bu tip çöp domainlere örnek çoktur. Akla hayale gelmeyecek isimlerin başına e harfi konularak register edilen yüzlerce domain mevcuttur. Domain register işinde satışını veya proje işini düşünerek domain register ediniz.

Akla hayale gelmeyen domainleri bulup jenerik olarak kabul edip birde e li olanıda registeredeyim hayaline kapılmayın.

Masa jenerik bir domaindir fakat emasalarim veya e-masam jenerik olmayıp çöp domaindir. Bunun gibi

Saygılar sevgiler…

Kaynak:http://domainciden.com/cop-domain/

11 Aralık 2014, Perşembe