Domain Yaşı Son Kullanıcı İçin Gerçekten Önemli mi?

Domain Yaşı Son Kullanıcı İçin Gerçekten Önemli mi?

Biz domain yatırımcılarının domain alırken veya sahip olduğumuz satılık alan adı pazarlarken en çok yaptığımız yanlışlardan biri de yaşlı alan adının daha değerli ve daha kolay satılacağı düşüncesidir. Acaba bir alan adının yaşı gerçekten çok mu önemlidir yoksa ona gereğinden fazla değeri biz domainciler mi veriyoruz?. Aslında şöyle bir gerçek var gerçekten değerli olan bir alan adı zaten yaşlıdır. Çünkü kaliteli domainler çok eski zamanlardan alındığı için ve değerlerini muhafaza ettiklerinden halen daha hem değerli hem de yaşlıdır. Alan adının çok yaşlı olması domainciler içinde kolayca satabileceği düşüncesini doğurur. Domainci bu kadar yaşlı bir alan adı yıllarca düşürülmemiş, düşürülmeden yıllarca sürekli yenilenmişse gerçekten değerli olmalı diye düşünür ve satacağı kişinin de böyle düşüneceğine inanır. Onun için de yaşlı bir alan adı gördüğünde onun ticari değerine, harf kombinasyonuna veya aranma hacmine bakmadan hemen alır. Bilmez ki o alan adını onun gibi düşünen biride yıllarca elinde tuttu, ona gereğinden fazla değer verdi, sonra onun değersiz olduğuna kanaat getirdi ve düşürdü. Onun için domain birinin hayal kırıklığı, bir başkasının hayalinin başlangıcıdır.

Bütün bu yazılanlardan yaşlı domainlerin değersiz olduğu anlaşılmasın. Tabi ki çok yaşlı olup da değerli alan adları var. Ama bizim yaşlı alan adına verdiğimiz değeri son kullanıcı vermeyebiliyor. Son kullanıcı için önemli olan sahip olacağı domainin onun projesini ifade etmesi, anlatması. Son kullanıcı yapacağı proje için bu alan adından başkasının uygun olmayacağını düşündükten sonra ne yaşına bakıyor nede fiyatına. Onun için bir alan adının değerini belirleyen tek etken onun yaşlı olması değildir.

Yine alan adının yaşlı olmasının önemli olduğunu düşünen bir diğer sektörde SEO işi yapanlardır. Google indexleme kriterlerinden birinin de domainin yaşı olduğunu belirtmekte. Bundan dolayı da bir çok seocu yaşlı bir domaine sahip olmanın Google nezdinde daha hızlı index alacağını düşünür. Bu kısmen doğru olmakla beraber Google için önemli olan bir kelimeyi arayan kişiye gerçek aradığını verebilmektir. Bunun içinde bazen daha yeni açılmış bir siteyi bile en başa getirebiliyor.

Domain alırken dikkat edeceğimiz kısımlardan biri domainin yaşı olmakla beraber tek başına bu kriterle yetinmeyelim. Diğer etkenlere de bakalım. Diğer etkenlerle beraber alan adının yaşlı olması onun değerine değer katar. Satılık domainler içerisinde aranma hacmi iyi olan, yaşlı olan alan adları daha kolay satılır.

Satılık alan adları pazarlanırken domainciler domainin yaşlı olmasına çok vurgu yapar. İşte şu kadar yaşında, şu kadar yıllık falan. Evet domainin yaşlı olması önemli ama yaşının yanında aranma hacmi, sektörünün büyüklüğü, sektörde dönen para miktarı gibi diğer unsurlar da vurgulanmalı.

Domainciler domainin değerini belirlerken yaptıkları hatalardan bir diğeri de tek değer kriteri olarak yaşını göz önünde bulundurmalarıdır. Eğer bir domain şu kadar yıllıksa, söktöründe de şu kadar para dönüyorsa şu kadar fiyat olmalı gibi bir hata yapıyorlar. Evet domainin yaşlı olması, şimdiye kadar verilen yenileme ücretleri tabi ki fiyata dahil edilmeli ama teke değer etkeni olarak domain yaşını baz almaktan kaçının.

Son söz olarak satılık domain de yaş önemli ama tek başına değil. Biz alan adını son kullanıcı için aldığımızdan son kullanıcı için önemli olan aradığı ismin yapacağı projeyi ifade etmesidir.

11 Ocak 2019, Cuma