Günümüzde İnternetten Alışveriş Sektörüne Tutunma Yolları

Günümüzde İnternetten Alışveriş Sektörüne Tutunma Yolları

Bilgisayar ve internetin eskiden yalnızca mahallenin birkaç evinde olduğu zamanları hepimiz hatırlarız. Çok eskilere değil, yalnızca bundan 10 yıl öncesinden bahsediyoruz. İnternet bağlantıları oldukça yavaştı ve insanların bilgisayar denince aklına genellikle oyun oynamak, müzik dinlemek ve film izlemek geliyordu. Bugün internetin geldiği noktaya baktığımızda; evlere girmesi bile lüks olan internet artık herkesin akıllı cep telefonlarında her daim ulaşılabilmektedir. Bu, insanların birtakım işlerini internet üzerinden yapmasına neden olmuş ve sonuç olarak internet sektörünün önemi durdurulamaz şekilde katlanarak artmış, günümüzün en önemli araçlarının başında gelmeyi başarmıştır.

                İnsanlar artık bankacılık, alışveriş, iletişim ve daha birçok ihtiyacını internet vasıtasıyla gidermektedir. Alışveriş denilince akla yalnızca internetten birşeyler satın almak gelmemeli, tam tersine internetten ürün satmak da oldukça yaygın bir hareket haline gelmiştir. Günümüzde kendi dükkanını açan satıcılar ürünlerini kendi mağazasında satmanın yanında, bir de internet sitesi kurarak ürünlerini satacak yeni pazarlar bulmaya çalışıyorlar. Böylece bu işte başarılı olan satıcılar mağazalarının yelpazesini lokal statüden ulusala çıkarıyor ve gelirlerini birkaç katına çıkartabiliyorlar. Tabi internetten ürün satışında başarılı olabilmenin birkaç püf noktasını bilmeden bu işe girenler genellikle boşa kürek çekiyorlar.

                İnternetten satış yapmak isteyenlerin başarılı olması için genel geçer bazı şeyleri herkes gibi yapması gerekiyor. Örneğin kargo ücreti koymamak, diğer sitelerden daha ucuza ürün satmak, farklı ürünleri anasayfada göstermek ve herkesin aklına gelebilecek onlarca farklı kurallar. Ancak bunların hepsi bir yana dursun, açılacak olan internet sitesinin ismi herşeyden daha fazla öneme sahiptir. Çünkü insanların aklında kalan bir domaine sahip olmayan alışveriş sitelerinin ömrü çok kısa sürmektedir. Daha önce tesadüfen açılacak siteden alışveriş yapanlar dahi yeni bir alışveriş yapmak istediklerinde, internet sitesinin ismini hatırlayamadıkları için tekrar o adresi tercih etmemektedirler.

                Sanırım alan adının önemini yeterince vurguladık. İnternetten alışveriş yapmayı mümkün kılan yüzlerce, belki binlerce internet sitesinin ilkleri arasına girmek ve gelirinizi maksimuma çıkarmak için alınacak kaliteli domainlerin, kesinlikle kendilerine harcanan paranın karşılığını, hatta çok daha fazlasını sizlere getireceğine emin olabilirsiniz.

10 Aralık 2014, Çarşamba