Her Gün Alan Adı Almak Zorunda Değilsiniz.

Her Gün Alan Adı Almak Zorunda Değilsiniz.

Alan adı yatırımcılığı Türkiye de çok önemi bilinmeyen bir sektör. Ama  nüfusumuzun yarısına yakınının genç olması ve e-ticaretin hayatımıza günden güne girmesiyle önemini günden güne artıran bir sektör. Ve zaman zaman bazı domainlerin yüksek fiyatlara satılıyor olması da bir çok insanın bu sektöre çekmekte. Alan adı yatırımcılığı dışardan çok basit gibi görünse de aslında göründüğü basit olmayan, profesyonel uğraş gerektiren bir alan. Bu alana girecek olan kişilerin araştırmayı seven, dünya gündemini takip eden, ticari yeteneği olan ve en önemlisi de sabretmesini bilen kişiler olması gerekmekte. Aslında dışardan alan adı yatırımcılığı şöyle gözükmekte beğendiğin alan adını yaklaşık 22-25 TL ye alırsın ve yüksek fiyatlara satarsın. İşte bu mantıktan dolayı bu işe merak salan veya yapmaya başlayan kişiler çok bariz hatalar yapmakta ve kısa zaman içerisinde hayal kırıklığı yaşayıp sektörden çekilmekte ve giderken de arkalarında binlerce çöp domain bırakmakta. Alan adı yatırımcılığına yeni başlayanlara tavsiler içeren “Alan Adı Yatırımcılığı:Yeni Başlayanlar İçin” isimli makaleyi okumalarını tavsiye ediyorum.

Her gün alan adı almak zorunda değiliz

Alan adı yatırımcılığına yeni başlayanların en bariz davranışlarından biride kendilerini sanki her gün alan adı alacaklarmış gibi mecbur hissetmeleri. İlk zamanlar benimde yaptığım hatalardan biriydi bu. Ben düşen domainleri her gün www.snapnames.com adresinden takip etmekteyim. Her gün yaklaşık 100 bin domain düşmekte. İlk başladığım zamanlarda bu düşen domainleri inceliyor hoşuma gidenleri not alıyor ve her gün alan adı almaya mecburmuşum gibi hareket ediyordum. Eğer düşen domainlerin arasında beğendiğim alan adı yoksa kendim üretiyor ve öyle kayıt ettiriyordum. Sonra bir baktımki kısa zaman içerisinde yüzden fazla alan adı almışım. İnanın bu zaman da aldığım domainlerin yüzde doksanının bir sonraki yıl yenilemedim. Bunu bu işe başlayan bir çok arkadaşımız yapmakta. Bu psikolojiyi yaşamış biri olarak şunu tavsiye ediyorum. Her gün domain almak zorunda değilsiniz.

Alan adı alım satımıyla uğraşan bizlerin amacı bu işten para kazanmak. O yüzden para etmeyecek domainleri almaktan kaçınmalısınız. Para edip etmeyeceğine kanaat getiremiyorsanız o zaman sektörel domainler almaya çalışın. Ben alan adı işiyle uğraşan kişileri emanetçi olarak görüyorum. Çünkü bizler başkalarının gözüyle görmeye çalışıp onların satın alması için domain kayıt ettiriyoruz. Bir nevi onların domainlerini emanetimizde  bekletiyoruz. Bizim hoşumuza giden değil onların hoşuna gidecek veya onların beğenisini kazanacak domainler almak zorundayız. O gün domain almamışsak bu dünyanın sonu demek değil. Bu işe başlarken ki heyecanımızı kontrol altına almalıyız. Öyle zaman olur ki bir ay boyunca alınacak alan adı bulamazsınız. Öyle zamanda olur ki bir günde üç beş tane alan adı kayıt edersiniz. Bu günlük değişebilir. Ama değişmeyen tek bir şey varsa oda her gün alan adı almak zorunda olmadığımızdır. Bu tavsiyelerle yazıyı sonlandırırken eksik, yanlış veya düzeltilmesini istediğiniz kısım olursa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir önceki “Doğru Alan Adına Yatırım Yapmakkonulu makaleyi de okumanızı tavsiye ederim.

15 Temmuz 2015, Çarşamba