Her Keyword Domain Alınmalımı?

Her Keyword Domain Alınmalımı?

Zaman zaman alan adı alan kişiler sorar. ”Abi nasıl domain” diye. Bende acizane kanaatimi söylerim.Soran kişi eğer benim söylediklerimi beğenmez veya tatmin olmazsa “olur mu abi, keyword domain bu” diye cevap verir. İşte bu günkü konumuzda bu “keyword domain” üzerine olacaktır. Keyword domain nedir?, avantajları nelerdir, mutlaka alınmalımıdır? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Keyword Domain Nedir?

Keyword kelimesi İngilizce bir kelime olup motomot Türkçe çevirisi “anahtar kelime” anlamına gelmektedir. Ama bizim alan adı piyasasındaki anlamı ise bir web sitesinin konusunu ve içeriğini de belirten bir veya iki sözcükten oluşan, arama motorlarında aranan kelimeleri içeren değerli domain adlarına verilen isimdir. Bir internet sitesinin değerini belirleyen önemli etkenlerden biridir. Aslında tek kelimelik domainlerin bir diğer adı da “jenerik domain” dir. Konuyla ilgili blog da yazdığım “Jenerik Domain Nedir?” makalesini okumanızı tavsiye ederim. Keyword domainlere Örnek olarak çocuk oyunları, yemek tarifi, pasta çeşitleri gibi.

Keyword Domainin Faydaları Nelerdir?

-Keyword domainler kısa olmaları sebebiyle daha akılda kalıcıdır.

-Keyword domainler ilgili kelimelerinden dolayı site içeriği rahatlıkla tahmin edilebilir.

-Keyword domainler arama motorları nezdinde daha değerlidir.

-Keyword domainler akılda kalıcı olmasından dolayı insanlar tarafından direkt yazılıp aranmaları daha kolaydır.

-Keyword domainlere seo çalışması daha kolaylıkla yapılır ve etkisi kısa sürede görülür.

-Keyword domainler internet siteleri için daha fazla hit getirir.

-Keyword domainler daha fazla gelir getirir.

Her Keyword Domain Alınmalımıdır?

İşin gerçeği bu sorunun tam net bir cevabı yoktur bana göre.Neden derseniz kimine göre keyword domain alınmazmı der, kimine görede keyword domainine göre değişir olacaktır.Bende ikinci görüşü savunanlardanım.Aslında domainler projelik veya ticari olmak üzere ikiye ayrılır. Her keyword domain ticari değildir. İnsanlar alan adını niye alır, para kazanmak için alır. Bu bazen proje yaparak veya e ticaret sitesi açarak olur. Eğer projeniz varsa, bu proje üzerinde ciddi emek sarf edecekseniz bütçenizde jenerik bir domaini almaya uygun değilse alacağınız keyword domainin ticari yönü olmasa bile o keyword domaini alın. Ama aldığınız keyword domainin ticari yönü yoksa ve projenizde yoksa bu size para kazandırmayacağı gibi elinizden çıkarmak istemeyeceğiniz için her yıl yenileme ücreti demektir. Örnek vermek gerekirse geçen gün bir dostumla düşecek domainleri konuşurken kanbankasi.com alan adının düşeceğini ve çok güzel bir domain olduğunu belirtti. Bende evet çok güzel bir keyword domain. Ama bununla proje yapmadıktan sonra ne yapılabilir ki dedim. İnsanların kan gruplarını girebileceği, ve kan ihtiyacı olan insanların girdiği bir site olur, ama kızılayın böyle bir kan bankası varken böyle bir proje ne kadar başarılı olur dedim. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

İşte bütün bu bilgilerden sonra var olan veya düşen keyword domainin alınıp alınmayacağına siz karar vereceksiniz. Umarım aldığınız bu keyword domainlerden güzel gelirler elde edersiniz. Konuyla ilgili yanlış, eksik veya düzeltilmesini istediğiniz kısım varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bir önceki  “Premium Domainlere O Kadar Para Verilirmi?” konusunuda okumanızı tavsiye ederim.

2 Temmuz 2015, Perşembe