İnternet Sektöründe İşinizi Şansa Bırakmayın

İnternet Sektöründe İşinizi Şansa Bırakmayın

İnternet sektörü gün geçtikçe büyüyor ve gelişiyor. İnsanlar internetten para kazanmak için hergün yeni bir yöntem geliştiriyorlar. Bu da hiçbir alanda olmadığı kadar büyük bir rekabetin internet sektöründe oluşmasını sağlıyor. Ancak her ortamda olduğu gibi internet ortamında da hırsızların, üçkağıtçıların, emeğe saygısızların izlerini fazlasıyla görüyoruz.

                Bazı insanlar kendi sitelerinin aramalarda üst sıralarda görünmesi için cebinden para harcayarak reklam satın alıyorlar. Ancak bazıları sitelerini illegal yöntemlerle arama sitelerinde yükseltiyor ve diğer insanların emeklerini hiçe sayıyorlar. İşin kötüsü gerçek hayattaki gibi insanlara direk ulaşıp hesap sorulamıyor, çünkü internetten yapılan çoğu illegal faaliyetin kimin tarafından yapıldığı insanlar tarafından araştırılamıyor, sorgulanamıyor, en fazla forum sitelerinde tartışılıyor ancak bu da insanlar için zaman kaybından öteye gitmiyor.

                Muhtemelen böyle kötü bir rekabet ortamında çıkar yol acaba nedir diye düşünüyorsunuz. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit: “Kendi Markanızı Yaratmak”. Cevap aslında biraz kısa kalmış ve tatmin edici olmayabilir. Ancak ne demek istediğimiz ortada. Öyle bir marka yaratınki, insanlar bir bilgiye, bir videoya, bir ürüne vs. sitenizin içeriğine bağlı olarak ne üzerine site açacaksanız o konuyla ilgili akıllarına arama motorunda kelimeyi aratmak gelmesin, sizin sitenizin ismi gelsin.

                Bahsettiğimiz şey çoğu kişiye imkansız ve ütopya olarak gelebilir. İmkansız olmasa da bu çok zordur. Çünkü bunu yapabilmek için birkaç yıla, sabıra ve iyi bir sermayeye ihtiyaç olabilir. Ancak bunu gerçekleştirdikten sonra tüm bu sahte insanlarla, spamlarla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

                Sermaye konusuna biraz değinirsek, bu sermayenin hosting ile alakalı bölümü sabittir aslında. Bunun dışında site açıldıktan sonra bazı tanıtım yazısı ve reklam vermeyle ilgili konularda da sermayeniz gerekecektir. Ancak ilk siteyi kurma aşamasında kaliteli domainler arasından seçeceğiniz ve muhtemelen paraya kıyarak almanız gerekecek olan alan adınız tüm anlatılanların başında gelmektedir. Çünkü akılda kalıcı bir jenerik domain muhtemelen şu anda alınmıştır ve onu satılık domainler arasından bularak parasını vererek almanız gerekecektir. Bu yüzden en önemli konu olan alan adı satın alma konusunda işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız sermayenizin büyük bir bölümünü bu işe ayırmalısınız...

19 Ocak 2015, Pazartesi