Jenerik Domain Nedir?

Jenerik Domain Nedir?

Jenerik domain nedir, ne değildir? Epey zamandır bu konuyla ilgili yazı yazmak istiyordum. Zira domain alım-satımını yapan kişiler (ki ben buna alan adı koleksiyonerliği  diyorum) bu konuyu elindeki domainin değerli gösterilmesi  açısından bazen yanlış kullanabiliyorlar veya alan adı satın olacak olan kişilei yanlış yönlendirebiliyorlar. Şu bir gerçek ki ülkemizde alan adı ticareti ile uğraşan pek çok kişi ve son kullanıcı alan adları konusunda yeterli bir bilince sahip değil. Alan adı konusunda otorite haline gelmiş site sayısı yok denecek kadar azdır. Genelde forum sitelerinde alt başlık halinde yer almaktadır. Ama benimde sık sık başvurduğum http://www.afmesu.com, http://www.domaindoktoru.com, http://www.bilgedomain.com, sitelerden çok yaralı bilgiler öğrendim. Konumuza dönecek olursak jenerik domain nedir?

Jenerik yalın halde yer alan, hiçbir çekim eki almamış bütün kelimeler veya yapım eki alarak başka bir anlam kazanan bütün tek kelimeler jeneriktir. Buraya kadar her şey normal, anlaşılmayan kısımda yok. Asıl anlaşmazlık bundan sonra başlıyor. Kural olarak çekim eki alan kelimeler jenerik değildir. Nedir çekim ekleri -m, -n, -e, -a, de, -da, -te, -ta, -den, -dan, -ten, -tan, -ı, -i, -u, -ü, -m, -n, -i, -miz, -niz, -leri, -ın. -in, -un, -ün, -im, -lar, -ler, -ca, -ce, -ça, -çe, -la, -le, -dı, -mış, -se, -dır, mı, mi, mu, mü. Örnek olarak kullanacak olursak,

Geldim, geldin, akşama, evde, geceden, duvarı, defterim, bahçenin, domainler, sessizce, trenle, güzeldi gibi.

Bazen takipte olduğum forumlarda veya blogların yorum kısımlarında adam yazmış jenerik domain diye. Tabi jenerik domain tanımını bilen arkadaşlar hemen müdahale ediyorlar bu şekilde de tartışmalar uzayıp gidiyor, yer yer ithamlarlada karşılaşılabiliyor.

Zaman zaman karşılaşıyorum bizde alan adı sektörü neden batıdaki gibi değil diye. Bu bir bilinç meselesi. Ve inanıyorum ki bundan beş on yıl sonra bizde de alan adı sektörü hakkettiği değeri alacaktır.Alan adı konusunda herkesin ismini mutlaka duyduğu Kıvılcım İstanbulluoğlu kendi kişişel bloğunda domaincilikte bilinç konusunu işlemiş.Çok güzel bir yazı, Mutlaka okuyun derim.( http://istanbulluoglu.com/bilinc)

Bir önceki konumuz olan “Alan Adımı Bu Paraya Satmalımıyım?” konusuna da göz atmanızı tavsiye ederim.   

13 Mayıs 2015, Çarşamba