Markaların İnternet Üzerinden Dünyaya Açılması

Markaların İnternet Üzerinden Dünyaya Açılması

Kurumsal firmaların hemen hemen hepsinin internette de birer platformu mevcut. Çünkü günümüzde iletişim araçları ya direk, ya da dolaylı olarak internet üzerinden sağlanıyor. İnsanlar bir firmanın numarasını öğrenmek için dahi internete başvuruyor, hatta bazen internet sitelerinde yer alan canlı bağlantıyı kullanarak telefon açar gibi karşılarındaki gerçek insanla iletişime geçiyorlar. Bu yüzden kurumsal marka değeri olan firmaların büyük bir oranı internette de bir site üzerinde faaliyet gösteriyorlar.

                Büyük kurumsal firmalar bir yana dursun, küçük dükkan veya mağaza sahipleri bile kendi ürünlerini ve mağazalarını tanıtıcı internet sitesi kuruyorlar ve böylece insanların kendilerine daha kolay ulaşmasını sağlıyorlar. İnternetin saymakla bitmeyen kolaylıklarından bir taneside bu şekilde markalaşmak ve insanların akıllarında daha fazla yer edici olmaktır. Fakat herşeyin olduğu gibi bunun da bir bedeli vardır.

                Bir internet sitesi açmak için ilk olarak güzel, kısa, akılda kalıcı ve kaliteli domain almak gerekmektedir. Bunun ücreti sıfır bir domain için yıllık 20 lira civarındadır. Ancak bu ayarda domain bulmak oldukça zordur. İleride size getireceklerini de göz önünde bulundurarak domain satış sitelerinden jenerik domain fiyatlarını incelemek ve çok abartılı fiyata sahip olmayan domainleri sahiplerinden satın almak uzun soluklu düşünenler için daha mantıklı olacaktır.

                Domain satın aldıktan sonra yapılması gereken işlem, internet dosyalarının barındırılacağı bir hosting firmasından paket satın almak ve sitenin dosyalarını o sunucuya atmaktır. Bunun fiyatı da yaklaşık olarak yıllık 100 lira civarındadır. Fakat bazı ücretsiz hosting sitelerinin olduğunu düşündüğünüzü hissediyor gibiyim. Bu sitelere pek umut bağlamamak gerekmektedir. Aksi taktirde yarı yolda kalabilir ve emeklerinizin hepsini çöpe atabilirsiniz.

Ücretsiz hosting siteleri genellikle ilk 1-2 ayda ücretli hosting gibi hizmet verirler. Daha sonra ara ara sitenize ulaşamamaya başlarsınız. Sizin ulaşamamanız değildir önemli olan, firmanıza ulaşmak isteyenlerin bu sıkıntıyı yaşaması ve marka değerinizin gün geçtikçe insanların gözünde düşmesidir. Böylece ya para vererek hizmet kalitesinin artırılmasını sunar, ya da kendi reklamlarını sitenize eklemek ister bu siteler. Siz de ikisinden birini kabul etmek zorunda kalırsınız.

Sonuç olarak eğer markanızın daha fazla duyulması, yayılması ve akılda kalmasını istiyorsanız yıllık 100-150 lira arasında bir ücret ödeyerek internetin bu güzel nimetini markanızın geleceği için kullanabilirsiniz.

14 Ocak 2015, Çarşamba