Neden Webmasterların Çoğu Başarısız Oluyor ?

Neden Webmasterların Çoğu Başarısız Oluyor ?

İnternet sitesi açmak ve o site üzerinden gelir elde etmek isteyen insan sayısı günümüzde çok fazladır. Ancak bu insanların % 95’i bu işten başarısızlıkla ayrılırlar. Bunun başlıca birkaç sebebi vardır. Bu sebeplerden sırayla bahsetmek gerekirse sanırım ilk olarak insanların doyumsuzluğundan başlamak gerekir.

                Genellikle internet sitesi açma işleriyle uğraşan ve kendilerini webmaster olarak tanımlayan insanlar açtıkları siteyi biraz geliştirdikten sonra yeni bir site açarlar, üzerine bir yenisini daha. Böyle bu sürüp gider ve en sonunda bakarlar ki 15-20 tane siteleri olmuş ve hiçbirine gerekli özeni gösteremiyorlar. Bu aşamadan sonra parasıyla başkalarına sitelerini emanet ederler, fakat genellikle hiçkimse kendi malı gibi özenli çalışmadığından sonu hüsran olur. En sonunda sitelerini yok fiyatına satarlar ve domain satın almak için harcadıkları paralar da genellikle satıştan gelen paralardan daha fazladır.

                İnsanların başarısız olmasının bir başka sebebi de bu işi yan bir meslek olarak görmek ve kendi işlerinden arta kalan zamanda web siteleri ile ilgilenmektir. Ancak web sitesi kurma ve onu büyütme işi hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştır. Çünkü gelişme aşamasında birkaç gün ilgilenilmeyen siteler bir anda kendini arama motorlarının en dibinde bulabilirler. Bu yüzden hergün ilgilenme imkanı olmayan insanların bu işlerle vakit öldürmemesi gerekmektedir.

                Bir başka nedenden daha bahsetmek gerekirse, insanların ucuza kaçması başarısızlıkta büyük rol oynamaktadır. Ucuza kaçılan nokta ise satın alınan alan adı konusudur. Çünkü insanlar akıllarından geçen domain ismini çok nadir boşta bulup normal fiyatına alırlar. Genellikle domain avcıları bu isimleri önceden alır ve satışa sunarlar. Belki onların yaptığı da fırsatçılıktır ancak herşeyin bir değeri olduğu gibi, domainlerin de değeri vardır. Gerektiğinde satılık domainler arasından bütçenize uygun olanları parasını vererek almak ve akılda kalıcı bir marka olma yolunda en önemli adımı biraz kesenin ağzını açarak atmak gerekmektedir.

                İnsanlar genellikle internette aradıkları şeyleri google aracılığıyla aratırlar. Ancak bu sitelerde yükselmek çok zor, düşmek ise birkaç günlük ilgisizlikle olabilecek şeydir. Bu yüzden en önemli yatırımı domaine yapmalı ve insanların arama motorunu tercih etmeden sitenizin ismini hatırlayarak sizi tercih etmesini sağlamalısınız.

5 Şubat 2015, Perşembe