Premium Domaine O kadar Para Verilirmi?

Premium Domaine O kadar Para Verilirmi?

Şirketinizin gelecek vaat eden web projesi için belirlediğiniz domain çoktan alınmış ve web projeniz için istediğiniz domain, Premium Domain listesine giriyor diyelim. Bu domaini isti­yorsunuz ve projenizin gerek pazarlamasına, ge­rekse prestijine katkı sağlayacağını düşünüyor­sunuz. Fakat bir probleminiz var; Patronunuz! “Bu domaine o kadar para harcanır mı? “ diye sorduğunda ne cevap vereceksiniz? Verecek cevabınız var değil mi? Eğer yoksa şanslısınız, çünkü sizler için 4 maddede bunları sırala­dık. Premium Domain, aranma hacmi yüksek, sektöre direkt hitap eden, hatırlanması kolay, tek kelimeden oluşan, yaşlı domainler olarak sektörde yer alır. Premium domainler jenerik ve keyword domainleri kapsar fakat her jenerik ve keyword domain, premium olarak adlandırıla­maz. Bu domainlerin bulunması oldukça zor ve pahalı olup, genelde domain piyasasındaki fırsatları erken görüp, yatırım amaçlı domainleri kaydeden, domain yatırımcılarının elinde bu­lunur. Bu yatırımcılar iyi bir ücret ödendiğinde bu domainleri kendilerine ait platformlar ya da domain üzerine kurulan satış sayfaları aracılığı ile satışa sunabilmektedirler.

Premium domainlerin önemi üzerine do­main yatırımcısı Uğur Ata ‘nın dediklerine de bir kulak verelim “ Kısa, akılda kalıcı, aranma hacmi yüksek, markalaşmaya müsait domainlere veri­len her kuruş, projenizde fazlasıyla geri dönüş sağlayacaktır. Normal domainden premium’ a terfi etmek ara sokaktaki dükkanınızı, ana yola taşımak gibidir.”

Şimdi gelelim patronunuzun soru­sunun kısa cevaplarına

  1. Pahalı ama buna değer: Evet Premium domainler pahalıdır fakat bunun bir sebebi var. Birçok güzel domain çoktan satın alındı ve hatır­lanabilir, kısa ve marka değeri olan bir domain için, normal bir domaine harcanandan daha fazla para harcamak gerekebiliyor.

Günlük hayatta, iyi konumda bir dükkanı satın alırken nasıl daha yüksek para harcamak gerekiyorsa, aynı şey online dünyada da geçer­lidir. Ayrıca bu dükkanın getirisi, yapacağımız güzel pazarlama faali­yetleri ve akabinde gelen satışlarla maliyetini rahatça çıkarabilir.

2) SEO avantajı var: Eğer yap­tığınız ya da yapacağınız iş ile ilgili bir domain alıyorsanız ve web sayfanız­da bu iş ile ilgili güzel içerikler üre­tilir, paylaşılır ve site içi SEO düzgün yapılırsa, rakiplerinize nazaran arama motorlarında çok daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

3) Yaşlılara saygı duyulur: Premium domainlerin kayıt tarihi eskidir. Bir suça bulaşmamış, yaşlı domainler arama motorlarının gözünde daha yüksek değere sahip olur.

4) Prestij Sağlar: Projeniz için kaydettiğiniz uzun ve alakasız domainlere nazaran, Premium domainler markanıza daha fazla prestij sağlar. Örneğin satilik.com, satilik-ev-burada.com ‘a nazaran daha fazla güven inşa eder ve prestij sağlar.

Kısa, akılda kalıcı, aranma hacmi yüksek, markalaşmaya müsait domainlere verilen her kuruş proje­nizde fazlasıyla geri dönüş sağlaya­caktır. Normal domainden premium a terfi etmek ara sokaktaki dükkanı ana yola taşımak gibidir.

Kaynak:Hosting Dergi 8.Sayı

27 Haziran 2015, Cumartesi