Satılık Alan Adı Rehberi-Alan Adı Satarken Bu Hataları Kesinlikle Yapmayın

Satılık Alan Adı Rehberi-Alan Adı Satarken Bu Hataları Kesinlikle Yapmayın

Bu makaleyi Facebook Domainciler grubunda üye olan Kemal GÖKSU’nun başlatmış olduğu e-bülten aboneliğinde gördüğüm haber ile yazmaya karar verdim. Kemal GÖKSU’nun e-bültenine https://www.getrevue.co/profile/kemalgoksu adresinden abone olabilirsiniz.

Rick Schwartz

Domainci olupta Rick Schwartz ismini duymayan yoktur sanırım. Eğer duymayan varsa da mutlaka bu kişiyi tanısın derim. Kendisiyle ilgili domainog.com sitesinden Rick Schwartz kimdir? isimli makaleyi okumanızı öneririm. Schwartz http://www.ricksblog.com adresinden her gün en az bir yazı paylaşmaya çalışıyor. Site dili İngilizce. Buradan da şu sonucu çıkarıyoruz bir domainci için İngilizce bilmek çok önemli. Rick Schwartz 30 Aralık 2018 tarihinde yayınladığı makalesinde domain satışları yapan kişilerin yaptığı hataları dile getirmiş. Makalenin başlığı “The Dumb Domainer Story! Are YOU a Dumb Domainer?? Let’s See!”. Türkçeye çevrilmiş halini çok tasvip etmesem de sizleri tenzih ederek “Aptal Domainer Hikayesi! Aptal bir Domainer mısınız? Bakalım!” şeklinde. Aptal kelimesi yerine Ahmak denebilir mi bilemiyorum. J Schwartz makalesinde kısaca;

  • Sahip olduğu domainlerin WHOIS bilgisine ulaşılamaz.

  • Domainlerini her platformda listeler.

  • Domainlerini her platformda farklı fiyatlarla listeler.

  • Domainlerini satmak ister ancak WHOIS'i gizler.

  • Kendisine ulaşmak epey zordur.

diyor. Gelin bu maddeleri inceleyelim.

whois bilgileri

Sahip olduğu domainlerin WHOIS bilgisine ulaşılamaz.

Evet bu bir çok domaincinin yaptığı bir hata. Eğer alan adını satmak istiyorsan insanlar sana ulaşabilmeli. Bu ulaşma bazen maille, bazen telefonla olabilir. Onun için domain satmak isteyen herkes WHOİS bilgilerini açık olarak yayınlamalı. Eminim ki çoğumuzun başına gelmiştir. Bir domaini sorgulamak istedik. Baktık ki domain alınmış. Acaba kim almış, ne zaman almış diye bakmak istiyoruz. Bir bakıyoruz ki alan adı WHOİS bilgileri gizli veya aldığı alan adı kayıt firmasının bilgileri var. Sanırsın devlet sırrı. Bu şekilde ulaşılamaz biri olunca büyük domainci mi olunuyor anlamıyorum. Eğer domain satılıksa insanlar size ulaşabilmeli. Ama domain satılık değilse o zaman WHOİS Bilgilerinin gizli olmasını anlayabilirim.

Domainlerini her platformda listeler.

Ben bu görüşe kısmen katılıyorum. Bu görüş Schwartz gibi üst düzey domainciler için geçerli olabilir. Ellerindeki satılık domainler çok kaliteli olduğundan öyle her yerde yayınlamaya gerek kalmaz. O domaine ihtiyacı olan gelir sizi mutlaka bulur. Buraya kadar doğru. Ama eğer alan adınız üst düzey jenerik değilse alan adınızı domain satış siteleri veya forumlarda paylaşabilirsiniz. Ama burada dikkat edilmesi gereken husus satılık alan adlarımızı sergilediğimiz site veya siteler sektörle alakalı olsun. Ayrıca o sitelerde aynı konu için tekrar tekrar konu açmayın.

satılık alan adları

Domainlerini her platformda farklı fiyatlarla listeler.

Yukarıdaki madde de anlatıldığı üzere domainlerinizi ilgili yerlerde listeleyebilirsiniz. Ama listelerken bir fiyat politikanızın olması gerekiyor. Bakıyorsun kişi 5-6 siteye domainini eklemiş. Bütün sitelerde farklı fiyatlar yazıyor. Bu size hemen bir güvensizlik duyulmasına neden olur. Onun için her domainin bir satış fiyatının tarafınızdan belirlenmiş olması gerekir. Eğer belirlemiş olduğunuz domainlerde fiyat artışı veya indirim yaparsanız bütün sitelerde fiyatları güncelleyin. Bunun önüne geçmek için kendinize excell de bir tablo oluşturun. Domainin adı, fiyatı, domainin listelendiği siteler yazılı olsun. Fiyat güncellemesi yaparken size müthiş kolaylık sağlar.

Domainin farklı fiyatlandırılması kadar başka bir yanlışta domaine hiç fiyat belirlemektir. Biri sorduğunda kaç lira istiyorsunuz domaine diye sizde “inanın aklımda bir fiyat yok” demeyin. Eğer domaini satıyorsan aklında bir fiyat vardır. İstenilen fiyattan emin olunmadığı için karşı tarafın tepkisinden çekinilir. Veya yüksek fiyat olduğunu düşünüp gelen müşteriyi kaçırmayayım düşüncesi vardır. Sahip olduğu domaine güvenmeme vardır. Satacağınız bir domainin satış fiyatını mutlaka belirleyin. Tekliflerde pazarlık için bir miktar pay bırakın. Ama arayan kişiye “Bu domain için teklif usulü karar veriyorum. Siz teklifinizi verin ben ona göre karar vereyim” demeyin.

Domainlerini satmak ister ancak WHOIS'i gizler.

Satılık alan adları sahibi iseniz domainlerinizin WGOİS bilgileri açık olsun. Almak isteyen kişi size rahatlıkla ulaşsın. Belki de bu şekilde hiç zahmet çekmeden bir alan adınızı satacaksınız. Hemen şimdi alan adlarınızın WHOİS bilgilerinin gizli olup olmadığını kontrol edin. Gizli olanları hemen açık edin.

Kendisine ulaşmak epey zordur.

Domain satan kişinin iletişim bilgileri şeffaf olmalı. Gizemli bir kişi havası vermemeli. Yukarıda söylendiği gibi WHOİS bilgileri açık olmalı. Hatta her domaininiz için park sayfası oluşturun. Domaininizin burada satılık olduğunu Türkçe-İngilizce belirtin. Park sayfasında alan adınızın fiyatı, mail ve telefon bilgileri olsun. Bazı alan adı satış siteleri park sayfası hizmeti vermekte. Buralardan hemen domain park sayfası oluşturun. Bazı kişiler adres çubuğuna direkt alan adını yazıp kontrol etmekte. Bu şekilde sizin park sayfanıza ulaşacak ve domaininizin satılık olduğunu görecek.

Domain satışı tecrübe gerektiren bir süreç. Bu tecrübede zamanla oluşuyor. Onun için bol bol araştırmak, Facebook gruplarında, forumlarda sektörü takip etmek gerekiyor. Rick Schwartz’ın ilgili makalesine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

www.ricksblog.com/2018/12/the-dumb-domainer-story-are-you-a-dumb-domainer-lets-see

Ayrıca aklımıza her gelen domaini almamamız gerektiğine dair aşağıdaki makaleyi de okumanızı tavsiye derim.

Her Gün Alan Adı Almak Zorunda Değilsiniz.

Konu ile ilgili eklemek istediğiniz kısımlar varsa aşağıdan yorum kısmından yazabilirsiniz. Ayrıca başkalarınında bu konuyla ilgili bilgi sahibi olması için hemen paylaşın. Unutmayın paylaşmak mutluluktur.


Etiketler: Satılık Alan Adı Rehberi-Alan Adı Satarken Bu Hataları Kesinlikle Yapmayın

7 Ocak 2019, Pazartesi