Tanınmış Kişi ve Markaların Alan Adı Alınmalımı?

Tanınmış Kişi ve Markaların Alan Adı Alınmalımı?

Alan adı alım satımıyla ilgilendiğimi gören bazı arkadaşların zaman zaman sordukları oluyor. ”Marka domainlerini veya ünlülerin (ki bundan kasıt sanatçı, futbolcu, oyuncu) ve tanınmış kişilerin domainlerini almak gerekir mi  diye?. Bu işe başlayan herkesin büyük oranda yaptığı, bir miktar para vererek yaptığı hatadır bu. Zamanında bende birkaç iş adamı ve bir kaç ünlü kişinin domainin almıştım. Bir sene sonra yenilemeyerek düşürmüştüm.  İşte bu makalede bununla ilgili düşüncelerimi paylaşacağım. Bu soruyu soran kişilere ve alan adı yatırımcılığına yeni başlayan  kişilere marka domainlerinden, sanatçı ve tanınmış kişi domainlerinden uzak durmalarını tavsiye ediyorum. Neden derseniz,

1-Her alınan bir domain  bir umuttur. İyi bir fiyata satılacağı hayal edilir. Belli bir süre bekletilir ve düşürülür. Bu hem ekonomik olarak zarar hem de hayal kırıklığı demektir.

2-Bu tarz tanınmış kişi domainlerini almak demek uzun bir hukuki süreci göze almak demektir. Marka sahibi kişi yada firma sahip olduğunuz domaini WİPO aracılıyla elinizden çok rahat bir şekilde alabilir. Bazen domainin elinizden alınmasıyla kalınmıyor hukuki süreç, tazminat davası açılabiliyor. Ülkemizde maalesef bilişim hukuku çok bilinmediğinden ve firmaların özgüveni yüksek avukatları olmaları sebebiyle aleyhte kararlar çıkabiliyor. Bundan dolayı bu tarz domainlerin alınmasını uygun bulmuyorum.

Hem şöyle düşünmek lazım. Almayı düşündüğünüz ünlü kişi eğer internete aşinaysa ve bu işleri biliyorsa önceden o domaini almış veya aldırmıştır. Eğer almayı düşündüğünüz kişi bu işlere meraklı değilse bu işlerin önemi bilmiyorsa kesinlikle onun için bu domainin bir anlamı değeri yoktur. Uzun bir süre o domainin önemini kavramasını beklersiniz. Önemini kavradığı anda ya siz onu ümitsizlikten düşürmüşsünüzdür veya wipo aracılığıyla alacaktır. Bunun sayısız örnekleri vardır. Bu konuda wipo’nun sitesine bakabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Elektroluks markasını bilmeyenimiz yoktur. Bu markanın Nisan 2013'te http://electrolux.org , Temmuz 2015'te http://turkiye-electrolux.com  hakkında da WIPO tarafından transfer kararı verilmişti.Dün ise electroluxservisi.com  alan adı transfer talebinin kabulüne ilişkin WIPO hakem kararı yayınlandı. Bunun gibi Onlarca karar vardır. Mesela en bilinenlerinden biride hayat.com un transferidir.

Ama şunu yapabilirsiniz ki zaten domaincilikte budur bir kelimenin veya sizin ürettiğiniz bir kavramın markalaşabileceği potansiyelini görürsünüz, onun alan adını alabilirsiniz. Bu size hem güzel paralar hem de güzel prestij kazandıracaktır.

Daha önceden denenmiş şeyleri denemeye, macera aramaya, paranızı boşu boşuna kazanç getirmeyecek alanlarda harcamaya gerek yok. Sektörel olan, insanların ihtiyacına cevap verecek alan adlarına yatırım yapın. Göreceksiniz ki hem kafanız daha rahat edecek, hem de daha iyi kazançlar sağlayacaksınız.

Bu konuyla ilgili benim düşüncelerin böyle.Eğer sizlerinde ilave edebileceği veya düzelteceği kısımlar varsa iletişim bölümünden bana yazabilirsiniz.

15 Ocak 2016, Cuma