Türkçe Alan Adı Alma

Türkçe Alan Adı Alma

Alan adı tescil ederken noktalama işaretlerini kullanamayız. Alan adımızda ünlem işareti veya virgüle yer verilemez. Böyle bir alan adını sorgulamanız veya tescil etmeniz mümkün olmayacaktır. Daha önceki yıllarda ise domainlerimizde Türkçe karakter kullanamıyorduk. Alfabemizde yer alan ğ,ü,ı,ş,ç,ö,o harflerinin yer aldığı bir alan adına sahip olamıyorduk.

Türkçe karakterli alan adları hayatımıza girdikten sonra Türkçe isim tesciline olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Türkçe karakterli domain adresinin diğer alan adlarından bir farkı bulunmamaktadır. Tüm alan adlarında olduğu gibi en az 1 yıl en fazla 10 yıl süre ile tescil etme hakkınız bulunuyor. Sadece DNS yönlendirmeleri ve arama motoru optimizasyonları yapacağınız zaman IDN çevirici servisini kullanarak alan adımızın ASCII karakter karşılığını öğrenmeliyiz. Öğrendiğimiz ASCII karakter ile DNS yönlendirmelerimizi yapabiliriz. Bunun haricinde herhangi başka bir işlem yapmamıza gerek yok.

Neden Türkçe Karakterli Alan Adı Almalıyız?

Türkçe karakterli domainlerimiz arama motorlarında arandığında karşımıza herhangi bir değişime uğramadan çıkar. Eğer Türkiye hedefli veya Türkçe bilen kullanıcıları hedeflediğiniz bir web siteniz varsa Türkçe karakterli jenerik alan adları ile hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Eğer ileriye dönük yatırım amaçlı domain satın alan biri iseniz Türkçe karakterli domainler size avantaj sağlayacaktır. Çünkü hayatımıza yeni girmesiyle yüzlerce jenerik alan adı sahiplerini beklemektedir.

26 Ekim 2015, Pazartesi