Alan Adı Nedir?

Bir çok forumda ya da konu içerisinde bu sorunun cevabını bulabilirsiniz ancak benim bu konudaki amacım çoğu kişinin sadece belli cümlelerle anlattığı ” Domain Nedir? “ Sorusuna detaylı bir bakış yaparak hem tarihten hem günümüzden bilgilerle bu soruya yanıt bulmak olacaktır. Umarım okurken benim araştırdığım ve yazdığım kadar zevk alırsınız.

Domain(Alan Adı) Sorunu yani bir bilgisayar ağı üzerindeki isimlendirme sorunu ilk olarak bilgisayarın babası sayılan ARPANET zamanında 1970’li yıllarda çıkmıştır. Peki bu sorunun çıkmasındaki esas neden neydi  ? O zamanlar bilgisayar sistemleri ve bilgisayar ağları sadece üniversitelerde deneme ve geliştirme amaçlı kullanılmıştır. Hatta ilk sistem 4 farklı üniversitedeki bilgisayarların birbirlerine ARPANET sistemiyle bağlanmasından ibaretti.  Ancak bu sistem birkaç yıl içerisinde farklı devlet kurumları ve çok sayıda araştırma enstitülerinin aşamalı olarak bu sisteme geçmesiyle birlikte bazı ihtiyaçların doğmasına neden oldu. Bunlardan da bizler için en önemlisi DOMAİN(ALANADI) Probleminin Bu yıllarda Ortaya Çıkmasıdır.

DNS(Domain Name System ya da ALANADI İSİM SİSTEMİ) Sisteminin Kurucusu olan ARPANET de bu iş için görevlendirilmiş PAUL MOCKAPETRİS Aynı zamanda Domain(ALANADI) Sisteminin de Kurucusu sayılmaktadır. 1984 Yılında Yaptığı DNS sistemini tanımlayan çalışmalarının yanında halen geçerli olan 1987 yılında yapılmış çalışmalar PAUL MOCKAPETRİS tarafından güncellenmiştir.

Peki Bu Çalışmalardaki Amaç Neydi ?

İnternet Sistemi üzerinde bulunan her nesnenin, etkileşime girilen her sunucu ve ucun bir internet adresi olması gerekmektedir. Bu ihtiyaçtan dolayı internet sistemi üzerinde bulunan adresler protokol seviyesine göre IPv4(32 Bit) ya da IPv6(128 Bit) Olmalıdırlar. Domain(ALANADI) bu protokollerle atanmış 32 ya da 128 Bit uzunluğun da karmaşık ve karışık rakamlar topluluğu yerine. Bunların her birinin insanların anlayacağı ve akılda kalacağı şekilde Harflerle ifade edilen Adreslerin Oluşturulmasıdır. Bu Mantık Hedeflenen temel amaç idi.

Yani Domain esasta harflerle yazdığımızı zannettiğimiz ancak dijital ortamda rakamlarla ifade edilen adreslerin genel adıdır. Domain Kelime Olarak Latince Dominus yani Sahip Anlamından Gelmektedir.

Merak edenler olabilir kaydedilen ilk domain symbolics.com 15 mart 1985 tarihinde kaydedilmiştir ancak internet tarihinin ilk domaini ise kök sunucu olarak kullanılan nordu.net domaini olmuştur bu domain de 1 Ocak 1985 yılında kayıt edilmiştir.

Aynı Alan Adında Birden fazla IP adresi atanabilir. Peki bu neden gereklidir ? Bu küçük kullanıcılar için hedeflenmiş bir şey değildir. Genellikle Yoğunluğun çok olduğu ve bu yoğunluğu müşterileri için azaltmak isteyen büyük firmalar tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu tür oluşturulan DOMAİN sistemine de Sanal Ev Sahipliği (Virtual Hosting) Denir.

Yapmış olduğum bu anlatımla insanların Domain Nedir Sorusuna Farklı bir bakış sunmak istedim. Okuyan ve yorumlayan herkese TEŞEKKÜR eder. Saygılarımı Sunarım.

Mehmet ERGÜL.

Kaynak:http://www.bilgedomain.com/domain-nedir/